Kanta-Hämeen Hengitys ry

Hengityssairaus, kuten astma, keuhkoahtaumatauti, uniapnea tai huono sisäilma ja sisäilmaongelmat on toimintamme kohteena.

  • Etusivu
  • Ajankohtaista
  • Jäsenyys
  • Yhdistys
  • Tapahtumakalenteri
  • Suviranta
  • Yhteystiedot
Olet sivulla: Etusivu > Artikkelit > Maailman astmapäivänä 7.5.19 tapahtumia Kanta-Hämeessä

Maailman astmapäivänä 7.5.19 tapahtumia Kanta-Hämeessä

6.5.2019 by Kanta-Hämeen Hengitys Ry

Lehdistötiedote
Hämeenlinna 30.4.2019

Teema: Maailman astmapäivän tapahtumia Kanta-Hämeessä
Ajat ja paikat:
7.5.2019 klo 11:00 – 12:00 Hämeenlinnan Pääterveysasema Tuki-ja ohjauspiste Tietoa astmasta ja sen omahoidosta (Viipurintie 1-3 Hämeenlinna)
7.5.2019 klo 17:30- 19:00 Hyte-hetki Hattula Pirtti aiheena Hengitä ja hengästy- liikunnalla lisää hengitysterveyttä (Museotie 7 Hattula)
7.5.2019 klo 18:00- 20:00 Voimaa mielenhyvinvoinnista luento Janakkalassa Patarouva (Tapailanpiha 11 B)

Vinkuvaa hengitystä, hengenahdistusta, pitkittynyttä yskää, limannousua? Astmalle tyypillisten oireiden takia kannattaa hakeutua tutkimuksiin, kehottaa Kanta-Hämeen Hengitysyhdistyksen viestintäsuunnittelija Matleena Aitasalo. Mitä varhaisemmin astma tunnistetaan, sen parempi. Astman taustatekijät ovat yksilöllisiä ja sairaus voi puhjeta missä iässä tahansa. Hengitysliiton arvion mukaan Suomessa astmaa sairastaa noin 10 % väestöstä. Maailman astmapäivää vietetään vuosittain toukokuun alussa mm. siksi että tietoisuus astmasta ja sen hoidosta lisääntyisi. Näin ollen yhdistyksemme osallistuu Maailman astmapäivän viettoon järjestämällä tapahtumia ympäri Kanta-Hämettä, toteaa Aitasalo.

Kanta-Hämeen Hengitys yhdistys sekä Hengitysliitto tarjoavat tietoa, tukea ja toimintaa astmaa sairastaville ympäri vuoden. Kanta-Hämeen Hengitys ry:n toimistolla kokoontuu esimerkiksi kuukausittain astmaa sairastavien vertaisryhmä ja tarjoamme erilaisia liikuntaryhmiä hengityssairaille. Lisätietoa ryhmien kokoontumisista löytyy yhdistyksemme verkkosivuilta ja toimistolta osoitteesta Birger Jaarlin katu 4 B 1 krs 13100 Hämeenlinna. Hengitysliiton YouTube-kanavalta löytyy astman omahoidon verkkokurssi, esimerkkejä oikeasta lääkkeenotosta sekä erilaisia hengitys- ja liikuntaharjoituksia. Liiton julkaisema Astma-opas päivittyy kevään aikana ladattavaksi verkossa www.hengitysliitto.fi.

Kanta-Hämeen Hengitys ry on yli 70 vuotta hengitysterveyttä edistävä Hengitysliiton paikallisyhdistys. Kanta-Hämeen Hengitys ry edistää hengityssairaiden ja heidän läheistensä terveyttä ja hyvinvointia, lisää tietoutta hengitysterveydestä ja hyvästä sisä- ja ulkoilmasta, ennaltaehkäisee keuhkosairauksia, edistää hengityssairaiden hyvää hoitoa, tarjoaa hyvää hengitystä ja terveyttä edistäviä palveluita kaikille kuntalaisille.

Lisätietoja tapahtumista ja yhdistyksestä antaa:
Kanta-Hämeen Hengitys ry,
viestintäsuunnittelija Matleena Aitasalo,
0400 511 818
matleena.aitasalo@kanta-hameen-hengitys.fi
www.kanta-hameen-hengitys.fi

Kategoriassa: Artikkelit Avainsanoilla: astma, maailman astmapäivä, tapahtumat, tiedote

Yhteystiedot

Kanta-Hämeen Hengitys ry.

Asentajantie 13

13500 Hämeenlinna

Toimisto palvelee toistaiseksi sähköpostitse ja puhelimitse:

Ti klo 9-12

To klo 9-12

puh. 0400 164 021
toimisto@khhengitys.fi

Tarvittaessa voit varata henkilökohtaisen asiointiajan toimistoon.

 

Kanta-Hämeen Hengitys ry

·Toteutus ja ylläpito MMD Networks Oy·